Hamas'ın silahlı kanadı sözcüsü Ebu Ubeyde, Pazar günü yaptığı bir açıklamada, birçok İsrailli rehinenin durumunun bilinmediğini açıkladı. Uzun bir süreden sonra ilk kez televizyona çıkan Ebu Ubeyde, rehinelerin çoğunun "öldürülmüş olabileceğini" belirterek, bu konudaki sorumluluğun İsrail'e ait olduğunu ifade etti.

Ebu Ubeyde, "İsrail'in saldırganlığını durdurmadan önce yapılan her türlü görüşmenin anlamsız olduğunu" söyledi.

Sözcü Ebu Ubeyde, örgütün direniş cephelerindeki bazı partilerle iş birliği yaparak önümüzdeki günlerde İsrail'e yönelik saldırılarını genişleteceklerini açıkladı.

Hamas Lideri İstanbul'da konuştu

Hamas lideri İsmail Heniyye ise, Filistin direnişinin desteklenmesi, İsrail'in işlediği iddia edilen suçların ortaya çıkarılması ve Gazze'ye insani yardım sağlanması amacıyla üç ayrı ittifak kurulması çağrısında bulundu. Heniyye, "Bizim düşmanımız Yahudiler değil, topraklarımızı işgal eden ve Filistin halkını yerinden eden siyonist harekettir" ifadesini kullandı.

İstanbul'da düzenlenen "Filistin İçin Özgürlük" konferansında konuşan Heniyye, Filistin direnişini destekleme yöntemlerinin yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.