Endonezya'nın Marapi yanardağı, Pazar günü patlayarak küllerini zirveden 1.300 metre yükseğe fırlattı. Ülkenin jeoloji dairesi, Batı Sumatra eyaletindeki yanardağın en az iki kez patladığını ve bu durumun nehirlerde ve vadilerde lav akıntısı riskini artırdığını açıkladı. Patlamanın merkezine 4,5 km mesafede yaşayan insanların tahliye edilmesi çağrısında bulunuldu.

Jeoloji dairesi, kül yağmuru olması durumunda sakinlerin solunum yolu hastalıklarını önlemek amacıyla maske kullanmalarını tavsiye etti. Aralık ayında Sumatra'nın en aktif yanardağlarından biri olan Marapi'nin patlaması sonucu 3 kilometre yüksekliğe kadar gri kül bulutları püskürmüş ve 20'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Endonezya, birden fazla tektonik plakanın üzerinde bulunan ve yüksek sismik aktiviteye sahip "Pasifik Ateş Çemberi" alanında yer alıyor. Bölgeden gelen görüntüler, pazar günkü patlamadan kaynaklanan volkanik külün yakındaki evleri, araçları ve tahliye çadırlarını kapladığını gösterdi. Bölge sakinleri, solunum kontrolü için sağlık tesislerine başvururken, yetkililer maske dağıttı.