ABD'nin Orta Batı ve Kuzeybatı Pasifik bölgelerini etkileyen şiddetli kar fırtınası, yüz binlerce ev ve iş yerinin elektriksiz kalmasına neden oldu. Birçok eyalette buzlanma ve olumsuz hava koşulları nedeniyle felç olma riski bulunuyor.

Ulusal Hava Durumu Servisi, fırtınanın Orta Batı'ya şiddetli kar, rüzgar ve soğuk hava getireceğini, Rockies ve Plains bölgelerinde sıcaklıkların tehlikeli derecede düşük seviyelere ulaşacağını belirtti.

ABD Federal Havacılık İdaresi Cumartesi günü, fırtınaların halen uçuş iptallerine ve gecikmelere neden olduğunu açıkladı. Havayolları, Chicago O'Hare Uluslararası Havalimanı'nda rüzgarlar ve yoğun kar yağışı nedeniyle uçuşları ertelemek zorunda kaldı. Cuma günü ABD genelinde toplam 7.600'den fazla uçuş etkilendi.

Elektrik kesintilerini takip eden bir web sitesinden alınan verilere göre, Michigan'da 151.000'den fazla, Oregon ve Wisconsin'de 200.000'den fazla müşterinin elektriği kesintiye uğradı.

Iowa'da ise, Cumhuriyetçi Parti'nin başkanlık seçimlerine adaylarının Pazartesi günü yapılacak eyalet kurultayları öncesindeki bazı etkinlikler iptal edildi. Yaşanan  durum, Kasım başkanlık seçimlerinde yarışacak adayların belirlenmesi sürecini etkileyebilir.