Danimarka'da tarihi bir değişim yaşandı. 52 yıl süren hükümdarlığın ardından Kraliçe II. Margrethe'nin tahttan feragat etmesiyle, Kral X. Frederik Pazar günü tahta çıktı. Başkentte toplanan kalabalıklar, bu tarihi anı izlemek için bir araya geldi.

Kraliçe II. Margrethe'nin Tahttan Feragatı

Kraliçe II. Margrethe, 83 yaşında, yılbaşı gecesi yaklaşık 900 yıl sonra tahttan gönüllü olarak feragat eden ilk Danimarka hükümdarı oldu. Tahttan çekilme kararı, Danıştay'ın parlamentodaki toplantısında resmiyete kavuştu. Kraliçe, imza attıktan sonra "Tanrı Kralı korusun" diyerek odayı terk etti.
Frederik X

Kral X. Frederik'in Yeni Dönemi

Kral X. Frederik, 55 yaşında tahta çıktı. Başbakan Mette Frederiksen tarafından Christiansborg kalesinin balkonunda kral ilan edildi. Frederik, "Umudum yarının birleştirici kralı olmak" diyerek halka seslendi. Kral, konuşmasını "Danimarka Krallığı için birlik olun, kararlı olun" sloganıyla tamamladı.

Kraliyet Ailesinin Balkon Anı

Kral X. Frederik, eşi Mary ve çocukları Christian, Isabelle, Josephine ve Vincent ile balkonda halkı selamladı. Kraliyet çifti, balkondan ayrılmadan önce coşkulu kalabalığın önünde öpüştü. Bu an, başkentte toplanan binlerce insan tarafından coşkuyla karşılandı.

Kraliyet Ailesinin Amalienborg'a Dönüşü

Yeni kral ve kraliçe, at arabasıyla Amalienborg'a döndü. Kraliyet ailesi, buradaki evlerinin balkonundan halkı selamladı. Margrethe, kraliçe unvanını koruyarak kraliyet ailesiyle birlikte yaşamaya devam edecek.