Hamas'ın, ABD Başkanı Joe Biden'ın açıkladığı İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki ateşkes önerisine ilişkin yanıtını Mısır ve Katar'a ilettiği bildirildi. Mısır ve Katar, Hamas Hareketi ile diğer Filistinli grupların cevabını teslim aldıklarını duyurdu.

Mısır ve Katar Ortak Açıklama Yaptı

Mısır ve Katar Dışişleri Bakanlıkları, sosyal medya hesaplarından yaptıkları ortak açıklamada, "Mısır ile Katar, Hamas ve Filistinli grupların ateşkes teklifine ilişkin cevabını teslim aldığını duyurmaktadır." ifadelerini kullandı. Açıklamada, ABD ile anlaşmaya ulaşma çabalarının devam ettiği ve aracı ülkelerin cevabının inceleneceği belirtildi.

Hamas'ın Açıklaması

Hamas ile İslami Cihad Hareketi, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, ateşkes teklifine verdikleri yanıtın "Filistin halkının çıkarlarını, Gazze'ye yönelik saldırının durdurulmasını ve Gazze Şeridi'nden çekilmesini" öncelediğini bildirdi. Hamas'ın üst düzey isimlerinden Ali Bereke, Hamas ve İslami Cihad Hareketinin, BMGK (Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi) kararının uygulanmasına yönelik mekanizmalar oluşturmak amacıyla dolaylı müzakereler yürütmeyi çağırdığını belirtti.

Beyaz Saray'dan Açıklama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Hamas'ın yanıtını değerlendirdiklerini ve bu sürecin sonucunda ateşkese ulaşmayı umduklarını belirtti.

İsrail Basını: Hamas Ateşkes Önerisini Reddetti

İsrail basınında yer alan haberlere göre, üst düzey bir İsrailli yetkili, Hamas'ın ateşkes planına ilişkin cevabını arabuluculara ilettiğini ve Biden'ın açıkladığı taslağın ana etkenlerini değiştirdiğini savundu. İsrailli yetkili, Hamas'ın ateşkes taslağını reddettiğini iddia etti.

İsrail 50 Esiri Serbest Bıraktı İddiası

İsrail'in, Gazze Şeridi'nde gözaltına aldığı 50 Filistinliyi serbest bıraktığı iddia edildi. Serbest bırakılan esirlerden 33'ünün zorlu sağlık şartları nedeniyle tedavi olmak amacıyla Kemal Advan Hastanesine geldikleri bildirildi. Bazı Filistinlilerin vücutlarında işkence izleri görüldüğü ifade edildi.

Editör: Halit Alptekin