Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası Grubu Başkanı Ajay Banga ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda bir araya geldi. Bu, uzun bir aradan sonra Dünya Bankası Başkanı düzeyinde Türkiye'ye gerçekleştirilen ilk ziyaret olması bakımından büyük önem taşıyor.

Görüşmenin Detayları

Basına kapalı gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Görüşmede, Türkiye ekonomisindeki güncel gelişmeler ve Dünya Bankası'nın Türkiye'ye desteği ele alındı. Ajay Banga, Türkiye'nin ekonomi programına desteğini yineledi.

Ülke İşbirliği Çerçevesi

Görüşmede ayrıca, 2024-2028 mali yıllarını kapsayan "Ülke İşbirliği Çerçevesi" üzerinde duruldu. Bu çerçeve kapsamında, afetlere dirençlilik, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliği ile mücadele, ihracatın desteklenmesi, reel sektör, altyapı, lojistik, sanayi, tarım, eğitim, sağlık ve kapsayıcılık gibi birçok alanda işbirlikleri geliştirilecek.

Dünya Bankası'nın Türkiye'ye Desteği

Dünya Bankası, Türkiye'nin Eylül 2023'te açıkladığı Orta Vadeli Program'ın (OVP) ardından, Türkiye'ye yönelik kaynak tutarını 17 milyar dolardan 35 milyar dolara çıkardı. Bu kaynak, OVP ve 12. Kalkınma Planı'nda belirlenen öncelikler doğrultusunda projelerin finansmanında kullanılacak.

Editör: Halit Alptekin