Euro Bölgesi'nde mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi, nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 0,1, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3 azaldı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi'nin nisan ayı sanayi üretim verilerini açıkladı.

Beklentilerin Altında Kaldı
Piyasa beklentileri, Euro Bölgesi sanayi üretiminin aylık yüzde 0,1 artacağı ve yıllık yüzde 1,9 düşeceği yönündeydi. Ancak verilerin, beklentilerden düşük gelmesi dikkat çekti. Bu durum, bölgedeki ekonomik toparlanmanın beklenenden daha yavaş olduğunu gösteriyor.

AB Ülkeleri Arasında Farklılıklar
AB genelinde sanayi üretimi, nisanda aylık bazda yüzde 0,5 artarken, yıllık bazda yüzde 2 geriledi. AB ülkeleri arasında sanayi üretiminde en fazla artış yüzde 10,4 ile Danimarka'da, yüzde 7 ile Yunanistan'da ve yüzde 6,7 ile Polonya'da gerçekleşti. En fazla düşüş ise yüzde 6,7 ile Lüksemburg'da, yüzde 4,9 ile Letonya'da ve yüzde 3,4 ile İrlanda'da görüldü.

Yıllık Bazda Dikkat Çeken Veriler
Yıllık bazda en fazla artış yüzde 17,4 ile Danimarka'da, yüzde 10,8 ile Yunanistan'da ve yüzde 7,4 ile Slovenya'da kaydedildi. En fazla gerileme ise yüzde 15,7 ile İrlanda'da, yüzde 7,8 ile Letonya'da ve yüzde 6,8 ile Finlandiya'da yaşandı.

Editör: Merve Öney