Altın piyasasında yaşanan hareketlilik, hem ons altında hem de gram altında dikkat çekici yükselişlere neden oluyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, ons altın ve gram altın fiyatlarına ilişkin beklentilerini paylaştı.

Ons Altında Yükselişin Etkileri

Yıldırımtürk, Haber7'ye yaptığı değerlendirmede, ons altında 2 bin 72 doların aşılmasıyla başlayan yükselişin altın fiyatlarını tetiklediğini belirtti. Faiz baskısı ve jeopolitik risklerin altın fiyatlarını yukarı yönlü etkilediğine dikkat çekti.

Gram Altında Gelecek Beklentileri

Uzman, ons altında 2 bin 100 doların zayıf bir ihtimal olduğunu, 2 bin 200 doların aşılması durumunda ise hedefin 2 bin 400 dolar olacağını ifade etti. Gram altında düzeltmelerin 2 bin 380 ve 2 bin 250 lira seviyelerinde gerçekleşebileceğini, ilk hedefin ise 2 bin lira, ardından 2 bin 700 lira ve Eylül ayında 3 bin lira seviyeleri olacağını vurguladı.

Yatırımcılar İçin Stratejik Öneriler

Yıldırımtürk, altın yatırımı yapacak vatandaşlara faizi tercih etmeyenlerin orta ve uzun vadede yatırım yapmaları gerektiğini bildirdi. Orta ve uzun vadeli yatırımcıların mevcut pozisyonlarını korumaları gerektiğini, profesyonel yatırımcılara ise alım için bekleme tavsiyesinde bulundu. Satış için ise 2 bin 75 ve 2 bin 500 lira seviyelerinin uygun olabileceğini belirtti.

Piyasada Son Durum

Yazım sırasında gram altın 2 bin 240 TL, ons altın ise 2 bin 168 TL seviyesinden işlem görüyor. Altın piyasasındaki bu gelişmeler, yatırımcıların dikkatini çekerken, finansal piyasaların seçimlere odaklandığı gözleniyor. Uzmanların yıl sonu için gram altın beklentisi ise 3 bin 200 ile 3 bin 500 lira arasında.

Editör: Halit Alptekin