Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin büyüme beklentisini artırarak, bu yıl için yüzde 2,4 olarak revize etti. Bu revizyon, kısa vadeli büyüme beklentilerindeki iyileşmeyi yansıtıyor. Türkiye ekonomisinin büyüme tahmini de yüzde 2,5'ten yüzde 2,8'e çıkarıldı.

Ülkelere Göre Farklı Büyüme Tahminleri

ABD ekonomisine yönelik büyüme tahmini yüzde 1,2'den yüzde 2,1'e yükseltildi. Söz konusu artış, Çin ve Avro Bölgesi'ndeki düşüşlerden daha etkili oldu. Çin'in büyüme tahmini yüzde 4,6'dan yüzde 4,5'e, Avro Bölgesi'nin ise yüzde 0,7'den yüzde 0,6'ya düşürüldü. Gelişmekte olan piyasalar için büyüme tahmini yüzde 3,2 olarak belirlendi.

Fitch'in İleriki Yıllar İçin Ekonomik Beklentileri

Fitch, 2025 yılına ilişkin dünya ekonomisi büyüme beklentisini yüzde 2,5 olarak korudu. Raporda, FED ve ECB'nin yıl sonuna kadar toplam 75 baz puanlık faiz indirimi yapması bekleniyor. Ancak, her iki banka da enflasyonun istikrarlı düşüşünü görmek istiyor. Fitch'in Fed için ilk faiz indirimi tarihi beklentisi temmuz ayına, ECB için ise haziran ayına ertelendi.

Türkiye Ekonomisi İçin Yükseltilen Büyüme Tahmini

Türkiye ekonomisi, geçen yılın son çeyreğinde güçlü bir performans sergileyerek yüzde 2,8 büyüme bekleniyor. 2025 için büyüme tahmini yüzde 3,1 olarak belirlendi. Bu beklenti, özel tüketimdeki artış ve ekonomik ivmenin ilk çeyrekte de devam etmesine dayanıyor.

Editör: Halit Alptekin