Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde piyasalar, faiz oranlarının yüzde 45,00 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde bir beklenti içinde. Ekonomistler, TCMB'nin aldığı önlemlerin etkilerini, Mart ayı enflasyon rakamlarını ve seçim sonrası döviz kurunda olası bir normalleşmeyi değerlendireceğini öngörüyor. Ayrıca, karar metninde sıkılaştırma politikası dozunun artırılacağına dair beklentiler bulunuyor.

Faiz Kararları ve Ekonomist Beklentileri

Foreks Haber tarafından yapılan ankete katılan 24 ekonomistin 21'i, TCMB'nin faiz oranını sabit tutacağını öngörürken, 3 ekonomist ise 250 baz puanlık bir artışla yüzde 47,50 seviyesine yükselmesini bekliyor. 2024 yılı sonu için yapılan medyan faiz tahmini yüzde 45,00 olarak belirlenirken, maksimum beklenti yüzde 50,00, minimum ise yüzde 37,50 oldu.

İlk Faiz Kararı ve 2024 Beklentileri

Ekonomistler, ilk faiz kararının Nisan ayında ve artış yönünde olacağını tahmin ediyor. 2024 yılı için hem faiz artırımı hem de indirim beklentileri mevcut. 11 ekonomistin 6'sı 2024'te faiz indirimi, 10 ekonomistin 8'i ise faiz artırımı bekliyor.

Ekonomistlerin Görüşleri ve Yorumları

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ve Ekonomist Özlem Derici Şengül, TCMB'nin aldığı önlemlerle aktarım mekanizmasının etkinliğini arttırdığına dikkat çekerek, mevduat ve tahvil faizlerindeki yükselişin politika faizinin etkisini artırdığını belirtiyor.

Trive Yatırım Araştırma Direktörü Dr. Tuğberk Çitilci, TCMB'nin Mart toplantısında herhangi bir değişiklik beklemiyor, ancak sıkılaştırma söyleminin dozunun artabileceğini öngörüyor. Ayrıca, enflasyon dinamiklerine bağlı olarak 500 baz puanlık ilave faiz artışı potansiyeli ve 2024 yılının son çeyreğinde faiz indirimine başlanabileceğini ifade ediyor.

Önemli Tarih: 21 Mart

TCMB'nin önemli faiz kararı, 21 Mart Perşembe günü saat 14.00'te açıklanacak. Geçmiş dönemde TCMB'nin faiz politikalarında yaşanan önemli değişiklikler, piyasa dinamikleri ve politika kararları üzerinde etkili olmaya devam ediyor.

Editör: Halit Alptekin