A1 Capital'ın yayınladığı son bülten, Asya piyasalarının ve küresel ekonomik dinamiklerin son durumuna ışık tutuyor.

Asya Hisselerindeki Durum

Perşembe günü, Asya hisseleri yedi aylık en yüksek seviyelere yakın bir performans sergiledi. Yatırımcılar, küresel faiz oranlarında bir gevşeme döngüsüne dair netlik arayışı içinde yeni katalizörlere odaklanmış durumda. Özellikle, Japonya Nikkei Endeksi, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) yaklaşmakta olan toplantısına bağlı olarak dört günlük kayıp serisiyle karşı karşıya. Bu durum, piyasaların hassasiyetini ve bekleyişini gözler önüne seriyor.

MSCI Endeksi ve Çin Piyasaları

MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan endeksi, ABD enflasyon verilerinin beklentileri aşmasına rağmen stabil bir seyir izledi. Çin'de ise, CSI300 ve Şangay Bileşik Endeksleri sırasıyla %0,46 ve %0,25’lik artışlarla dikkat çekti.

ABD Piyasalarının Etkisi

Yatırımcıların odak noktası şimdi, ABD'den açıklanacak temel kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi ve üretici fiyatlarına yönelmiş durumda. Ayrıca, Şubat ayına ait perakende satış rakamları, faiz indirimi döngüsüne ilişkin önemli ipuçları sunacak.

Tahvil Piyasalarındaki Gelişmeler

ABD tahvil getirileri, TÜFE verilerinin ardından yükseldi. Gösterge ABD 10 yıllık tahvilleri %4,19’a, 2 yıllık tahviller ise %4,6282’ye çıktı. Bu durum, faiz oranı beklentilerinin yönünü gösteriyor.

Petrol ve Altın Piyasaları

ABD ham petrolü ve Brent petrolü, stoklardaki düşüş ve Ukrayna’dan kaynaklanan arz endişeleriyle değer kazandı. Öte yandan, altın fiyatları ABD dolarının değer kazanmasıyla hafif düşüş yaşadı, ancak yatırımcılar Fed’in faiz indirimine ilişkin gelecek verileri beklemeye devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın Yeni Stratejisi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), finansal sistemi dengede tutarken likidite fazlasını azaltmaya yönelik stratejisini açıkladı. Bu çerçevede, bankaların asgari zorunlu karşılıklardan ve banknot talebinden kaynaklanan likidite ihtiyaçlarını karşılaması hedefleniyor. Ayrıca, ECB'nin Varlık Satın Alma Programı ve Pandemi Acil Durum Satın Alma Programı devam edecek.

Editör: Halit Alptekin