Yatırım dünyasında, Ocak ayında hiçbir şirketin halka arz edilmemesinin ardından, Şubat ayına yönelik beklentiler artıyor. Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) beklenen yeni halka arz onayları, yatırımcılar için merak konusu olmaya devam ediyor. 2024 yılının ilk halka arzının ne zaman gerçekleşeceği, yatırımcıların en çok ilgilendiği konulardan biri haline geldi.

2024 Yılında Henüz Halka Arz Yok

2024 yılında henüz gerçekleşmiş bir halka arz olmadığı gözlemleniyor. Yatırımcılar, 2023 yılında olduğu gibi, talep toplama yoluyla halka arzlara katılım göstermeyi planlıyor. Şirketlerin SPK'ya yaptığı başvuruların onaylanması ile halka arz süreçleri başlayacak.

Halka Arz Takvimi: 30 Ocak - 2 Şubat 2024

30 Ocak - 2 Şubat 2024 tarihleri arasında herhangi bir yeni halka arz planının olmadığı bilgisi paylaşıldı. Halka arzlar, SPK onayı ile gerçekleştiriliyor. Yatırımcılar, halka arz haberlerini ve duyurularını hurriyet.com.tr üzerinden takip edebilir.

2023 Yılında Halka Arzlar ve Sermaye Piyasalarının Durumu

2023 yılında toplam 54 şirketin halka arz olduğu ve bu sayede piyasadan 79,3 milyar lira fon sağlandığı belirtildi. Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, borsa yatırımcı sayısının 8,5 milyonu aştığını ve çeşitli sektörlerden şirketlerin halka arz edildiğini ifade etti.

Beklentiler ve Gelecek Halka Arzlar

Yatırımcılar ve piyasa gözlemcileri, SPK'nın vereceği yeni halka arz onaylarını ve 2024 yılının ilk halka arzını dikkatle takip ediyor. Bu süreç, yatırımcıların kararları ve piyasa hareketleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak.