Son zamanlarda gözle görülür bir şekilde artan altın fiyatları, fon yöneticileri tarafından dikkatle takip ediliyor. Şubat ortasından bu yana yüzde 20'lik bir artış gösteren altının, bu yükselişinin henüz sona ermediği ifade ediliyor. Uzmanlar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine başlamasıyla birlikte Borsa Yatırım Fonları'na (ETF) olan talebin artacağını ve altın fiyatlarının daha da yükseleceğini öngörüyor.

Spekülatif Alımlar ve Geopolitik Gerilimler Altını Etkiliyor

Altın fiyatlarının tarihi bir yükseliş sergilemesinde spekülatif alımlar ve jeopolitik gerilimler önemli bir rol oynuyor. Gama Asset Management'tan Rajeev De Mello'ya göre, şu anki piyasa ivmesi, altın varlıklarının artışına işaret ediyor. De Mello, fiyatlarda ufak bir düzeltme olabileceğini, ancak herhangi bir düşüşün alımları daha da artıracağını belirtti.

Merkez Bankalarının Altın Alımları

2022 ve 2023 yıllarında Çin başta olmak üzere birçok Merkez Bankası, rezervlerini çeşitlendirmek adına bin tonun üzerinde altın satın aldı. Ruffer Investment Co.'dan Duncan MacInnes, bu altınların piyasadan çekilip bir daha geri dönemeyeceğini ve bu durumun ETF'lerden farklı olduğunu ifade ediyor.

Stokçuluk yapanlara "kepenk kapatma" cezası! Stokçuluk yapanlara "kepenk kapatma" cezası!

ETF Talebindeki Artış Altın Fiyatlarını Destekleyebilir

Şu an için altın destekli ETF'lere yönelik talep beklenenden daha düşük seyretse de, Cohen&Steers Emtia Stratejisti Ben Ross'a göre, Fed'in faiz indirimlerine başlamasıyla birlikte bu talebin artması ve altın fiyatlarının yükselmesi muhtemel. Bu durum, altın yatırımcıları için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Editör: Halit Alptekin