Uzmanlar, faiz indirim beklentileri arasında Euro ve Dolar paritesinin eşitlenebileceğini öngörüyor. Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) bu yıl Federal Reserve (Fed) karşısında daha fazla faiz indireceği beklentisi, Euro'nun değer kaybını tetikleyebilir. Bu durum, Euro ve Dolar arasındaki paritenin eşitlenmesine yol açabilecek.

Banka Stratejileri ve Değer Kaybı Uyarıları

Bank of New York Mellon ve Alman LBBW gibi önde gelen finans kuruluşları, AMB ve Fed arasındaki faiz indirim stratejilerinin farklılaşmasının Euro'nun değer kaybına sebep olacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. Geoffrey Yu, Bank of New York Mellon'ın Kıdemli Stratejisti, Euro ve Dolar paritesinin bu yıl 1'e düşebileceğini ve bankanın perşembe günü faiz indirimi yapabileceğini belirtti.

Yatırımcılara müjde! TLREF'e endeksli 4 yıl vadeli tahviller! Yatırımcılara müjde! TLREF'e endeksli 4 yıl vadeli tahviller!

Parite Beklentileri ve Enerji Krizinin Etkisi

Bloomberg tarafından yapılan anket sonuçlarına göre, katılımcı stratejistler, paritenin 1 seviyesine düşeceğini baz senaryolarında öngörmüyor. Bu düşüş, Rusya'nın Ukrayna işgali sonrası Avrupa'da yaşanan enerji krizinden bu yana görülen en düşük seviyelere işaret ediyor. LBBW'nin Kıdemli Ekonomisti Moritz Kraemer ise, Fed'in faiz indirmemesi durumunda, AMB'nin faiz indirmesi halinde paritenin hızla eşitlenebileceğini ifade ediyor. Ayrıca, 2025 yılında Euro'nun 1,01 seviyesine gerilemesi bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin