Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin ekonomik kalkınması ve istikrarlı büyümesi için önemli bir adım olan Dünya Bankası ile yapılan Ülke İşbirliği Çerçevesi Programı'nı açıkladı. Bu anlaşma ile önümüzdeki üç yıl içinde Türkiye'ye 18 milyar dolarlık ek finansman sağlanacak.

Daha Önceki Destekler ve Yeni Anlaşmanın Getirileri

Daha önce Dünya Bankası tarafından sağlanan 1,5 milyar dolarlık finansmanla enerji güvenliği ve yeşil dönüşüm projelerine destek verilmişti. Şimşek, Türkiye'nin, uygun şartlarda kredi alımında dünya sıralamasında üçüncü sırada yer aldığını ifade etti. Yeni işbirliği çerçevesinde, 2024-2028 mali yılları boyunca sürecek mali ve teknik işbirliğinin alt yapısının atıldığı belirtildi.

Kalkınma Planına Uygun Stratejiler

12'nci Kalkınma Planı'na uygun olarak hazırlanan bu yeni program; verimlilik, hizmetlerin kapsayıcılığı, istihdam ve ekonomik dayanıklılık gibi alanlara yoğunlaşacak. Bakan Şimşek, bu alanların Dünya Bankası ile geliştirilecek işbirliğinin temel taşlarını oluşturduğunu belirtti.

Kapsamlı Destek ve Özel Sektörün Güçlenmesi

Dünya Bankası'nın desteklediği alanlar arasında; afetlere karşı dirençlilik, enerji, yeşil dönüşüm, iklim değişikliği ile mücadele ve ihracatın desteklenmesi gibi birçok sektör bulunuyor. Özellikle özel sektörün gelişimi için sağlanacak 18 milyar dolarlık finansman paketinin, Türkiye ekonomisine önemli katkılar sunması bekleniyor.

Vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak? Resmi Gazete'de! Vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak? Resmi Gazete'de!

Türkiye'nin Kalkınma Hedeflerine Katkı

Şimşek ayrıca, Dünya Bankası'nın Türkiye'nin kalkınma hedeflerine katkısının 70 yılı aşkın süredir devam ettiğini ve yeni Ülke İşbirliği Çerçevesi'nin bu ortaklığı daha da güçlendireceğini vurguladı.

Editör: Halit Alptekin