ABD'de enflasyonun sabit kalması ve kademeli olarak gevşemesini gösteren son verilerin ardından, doların Cuma günü sakin bir seyir izlediği görüldü. Federal Rezerv'in Haziran ayında faiz indirimi yapma ihtimali, bu veriler ışığında canlı kalmaya devam ediyor. Japon Yeni ise dolar karşısında 150 seviyesine gerileyerek, piyasalarda dikkat çekti.

Bitcoin'in Rallisi ve Kripto Para Birimi Piyasaları

Bitcoin, kabaran rallisinde bir mola verdi ve son olarak 61.622 dolarda işlem görerek, iki yılın en yüksek seviyesine yakın bir performans sergiledi. Kripto para birimi, ABD'de onaylanan borsa yatırım fonlarına yönelik artan nakit akışıyla Şubat ayında %45'lik bir artışla üç yıldan fazla bir sürenin en büyük aylık kazancını elde etti.

Dolar Endeksi ve Piyasa Analizi

ABD para birimini altı rakibe karşı ölçen dolar endeksi, enflasyon raporunun ardından 104,11 seviyesinde işlem gördü. Commonwealth Bank of Australia stratejistleri, enflasyon okumalarının aydan aya değişken olabileceğini ve Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) faiz oranlarını normalleştirmeye başlamadan önce dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Merkez Bankacıları ve Faiz Oranları

Yatırımcılar, Fed'in genişleme döngüsüne başlama zamanını yeniden değerlendiriyor. CME FedWatch aracı, Haziran ayında faiz indirimi yapma ihtimalinin %65 olarak fiyatlandırıldığını gösteriyor. Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Raphael Bostic'in yaptığı açıklamalar, ekonomik gelişmelerin inişli çıkışlı olacağına işaret ediyor.

Yen ve Diğer Para Birimlerindeki Değişimler

Japon Yeni, Japonya Merkez Bankası yetkilisi Hajime Takata'nın yaptığı açıklamaların ardından değer kaybetti. Euro ve sterlinde küçük artışlar gözlendi. Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları ise hafif bir yükseliş yaşadı. Bu para birimlerindeki hareketler, küresel ekonomideki gelişmelerin ve merkez bankalarının politikalarının yansımalarını gösteriyor.

Editör: Halit Alptekin