Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) yönetim kurulu üyesi Chris Waller, faiz oranlarındaki değişiklik konusunda acele edilmeyeceğini belirtti. Küresel piyasalar, dünyanın en büyük merkez bankasının faiz indirimine ne zaman başlayacağını merakla bekliyor. FED'in bu kararı, finansal piyasaları etkileyerek özellikle altın fiyatlarının beklentileri yansıtacak şekilde yükselişine neden oluyor.

Jerome Powell: Enflasyon Hedefine Ulaşma Kararlılığı

FED Başkanı Jerome Powell, enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaştırılması konusunda kararlı olduklarını vurguladı. Powell, faiz indirimine erken başlamanın, şu ana kadar yapılan olumlu adımları tersine çevirebileceğini dile getirdi. Bu yıl içinde faiz indirimi yapılmasının yüksek olasılık olduğuna dikkat çekti.

Chris Waller: Politika Faizinde İhtiyatlı Davranış

Chris Waller ise politika faizinin düşürülmesi konusunda acele edilmeyeceğine işaret etti. Waller, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye düşürülmesi amacıyla mevcut faiz oranlarının indirilmesinde ihtiyatlı olunması gerektiğini belirtti. Waller ayrıca, faiz indirimine gitmeden önce enflasyonun düşmeye devam ettiğine ilişkin daha fazla kanıtın görülmesi gerektiğini ifade etti, aksi halde böyle bir adım atmaya hazır olmadıklarını vurguladı.

Editör: Halit Alptekin