Seçim haftası yaklaşırken, doların piyasadaki hareketleri dikkat çekiyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı sonrası düşüşe geçen dolar, seçim haftasına yükselişle başladı.

Geçen haftayı 31,96 TL seviyesinden kapatan dolar, yeni haftaya 32,0 TL ile başlayarak 32,23 TL'ye kadar yükseldi. Son üç gündür yeşil bölgede seyreden dolar, yazım anında 32,22 TL seviyesinde işlem görüyor.

2024 Dolar Kuru Analizi: Yükseliş Trendi Devam Ediyor

2024 yılına yükseliş eğilimiyle giren dolar, bu trendini yılın üçüncü ayında da sürdürmekte. Yılbaşından bu yana dolar yüzde 9'a yakın kazanç sağladı.

Piyasalar Seçim Sonuçlarını Bekliyor

Piyasalarda seçim sonuçlarına yönelik belirsizlik hakim durumda. Yatırımcılar, seçim sonrasında döviz kurlarının, Borsa İstanbul 100 (BİST 100) endeksinin ve altın fiyatlarının nasıl bir seyir izleyeceğini merak ediyor.

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, seçim sonrası belirsizliğin kalkacağı ve piyasaların rahat bir nefes alacağı değerlendirmesini yaptı. Bu hafta içerisinde yurt içinde özel bir veri bulunmazken, küresel piyasalarda açıklanacak olan enflasyon verileri, ABD'deki faiz indirim beklentileri için önemli olacak. Bu gelişmeler, özellikle dolar yatırımı yapan yatırımcılar için seçim sonrası dönemde nasıl bir strateji izleneceği konusunda belirleyici olacak.

Editör: Halit Alptekin