S&P Global, son ekonomik görünüm raporunda gelişmekte olan ülke ekonomileri için büyüme tahminlerini artırdı. Rapor, özellikle ABD önderliğindeki küresel büyümenin canlılığına ve finansal koşulların gevşemesine dikkat çekerek, 2023’ün sonundan itibaren bu piyasalar için makroekonomik koşulların iyileştiğini vurguladı.

Faiz Oranları ve Büyüme Tahminleri

Raporda, gelişmekte olan ülkelerin yüksek faiz oranlarının gecikmeli etkileriyle mücadele etmeye devam ettiği belirtilirken, 2024 için yüzde 4,1 olan büyüme beklentisinin yüzde 4,2'ye, 2025 içinse yüzde 4,5'ten yüzde 4,6'ya yükseltildiği ifade edildi.

Türkiye Ekonomisine Yönelik Büyüme Beklentilerinde Yükseliş

S&P Global'in son ekonomik görünüm raporuna göre, Türkiye ekonomisi için büyüme tahminleri olumlu yönde revize edildi. Şirketin raporuna göre, Türkiye'nin 2024 yılı için daha önce %2.4 olarak öngörülen büyüme tahmini, %3'e yükseltildi. Aynı şekilde, 2025 yılı için daha önce %2.7 olan büyüme beklentisi de %3 olarak güncellendi. Ancak, 2026 yılı için büyüme tahmini %3'ten azalarak %2.8'e düşürüldü.

ABD Ekonomisi ve Enflasyon Beklentileri

Raporda, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2,5 oranında büyümesi bekleniyor. Gelecek yıllarda ekonomik büyümenin potansiyel seviyenin altında kalacağı ve 2025 için yüzde 1,5 büyüme öngörüldüğü belirtildi.

ABD Bankalarına Yönelik Not Düşürme

Ayrıca, S&P Global'in başka bir raporunda beş ABD bölgesel bankasının kredi notlarında düşüş yaşandığı kaydedildi. First Commonwealth Financial’ın kredi notu düşürülürken, M&T Bank, Synovus Financial, Trustmark ve Valley National Bancorp’un görünümleri “durağan”dan “negatif”e çevrildi.

Editör: Halit Alptekin