Rusya'nın deniz yoluyla ham petrol ihracat rakamları, Temmuz ayının ilk haftasında savaşın başından bu yana en sert düşüşü yaşadı.

7 Temmuz'a kadar geçen yedi günlük sürede haftalık ham petrol ihracatı, 2022'deki Ukrayna işgali öncesinden bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Daha az değişken olan dört haftalık ortalama ise Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

İhracat Hacminde Azalma
Rusya'nın deniz yoluyla ham petrol ihracatı, 7 Temmuz haftasında 18,7 milyon varil olarak kaydedildi. Bir önceki hafta bu hacim 25,66 milyon varil düzeyindeydi.

Piyasalarda sevkiyatlardaki düşüşün net bir nedeni olarak öne çıkan bir unsur bulunmuyor. Yükleme programlarında bakım çalışmasına işaret eden gelişmeler olmadığı gibi, gemilerin yanaşmasını veya yüklenmesini etkileyen olumsuz hava koşulları da yaşanmamıştı.

Sevkiyatlarda Azalma
Baltık, Karadeniz ve Pasifik'ten yapılan sevkiyatların bir önceki haftaya göre azaldığı gözlemlendi. Bloomberg'in haberine göre, Rusya'nın OPEC+ üretim hedefine uyumunun artmasıyla ihraç edilebilir ham petrolün düşmesi senaryolar dahilinde. Moskova'nın ton başına 7,18 varillik dönüşüm faktörü kullanıldığında, üretim mart ve haziran ayları arasında günde yaklaşık 360 bin varil düştü.

Rafineri çalışmalarındaki toparlanma da sevkiyatları azaltmış olabilir.

Editör: Merve Öney