Tera Yatırım, 9 Temmuz 2024 tarihinde yayınladığı araştırma raporunda, Pegasus Hava Taşımacılığı (PGSUS) hisselerini “endeks üstü getiri” önerisiyle takip edilen şirketler listesine eklediğini duyurdu.

Hızlı ve Karlı Büyüme Beklentisi

Analistler, şirketin hızlı ve karlı büyümesini uluslararası yolcu ve yan gelirlerdeki genişlemeye, yenilenen filoların avantajlarına ve etkin maliyet yönetimine dayandırdı. Güçlü yaz turizm sezonu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın ikinci pistinin açılması, Ankara Esenboğa ve Antalya havalimanlarındaki kapasite artışlarının, Pegasus’un hisse fiyatını destekleyebilecek diğer faktörler arasında olduğu belirtildi.

Riskler ve Fırsatlar

Pegasus için belirtilen riskler arasında yakıt maliyetlerinin artması, personel maliyetlerinin yükselmesi, artan jeopolitik riskler, yolcu talebinde düşüş ve beklenenden düşük RASK (Available Seat Kilometers) yer alıyor. Analistler, Türk lirasının değer kazanması ve Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Ajet ile rekabetin de hissede aşağı yönlü riskler oluşturabileceğini ifade etti.

Hedef Fiyat ve Hisse Performansı

Tera Yatırım analistleri, Pegasus Hava Taşımacılığı için 12 aylık hedef fiyatını hisse başına 351,74 TL olarak belirledi ve hissede %51 yukarı yönlü potansiyele işaret etti. 2023 yılını 132,8 TL’den tamamlayan PGSUS, 2024’te yukarı yönlü hareketlere eşlik ederek 9 Temmuz’da %3,8 artışla 241,1 TL’ye yükseldi. Hissede haftalık %5, aylık %7 ve yıllık %75 oranında değer artışı gözlendi.

Editör: Merve Öney