Almanya merkezli Commerzbank, 2024 yılı sonunda dolar/TL kuru için tahminini açıkladı. Enflasyonun yatay seyredeceğini belirten banka, geleneksel ekonomi politikalarına bağlı kalınacağını vurguladı.

TCMB'nin Faiz Artışı ve TL'nin İstikrarı

Commerzbank Gelişen Piyasa Ekonomisti Tatha Ghose, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz oranlarını yüzde 50 seviyesine çıkarmasının ardından Türk Lirası’nın istikrarlı bir seyir izlediğini belirtti. Ghose, haziran ayında enflasyonun beklenenden daha düşük çıktığını ve TCMB’nin döviz rezervlerinde toparlanma yaşandığını ifade etti.

ABD Verilerinin TL'ye Etkisi

Ghose, ABD'deki ekonomik verilerin de Türk Lirası ve diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine destek sağladığını vurguladı. Bu durumun TL'nin değer kazanmasına yardımcı olduğunu belirtti.

Yılsonu Dolar/TL Tahmini

Commerzbank, yıl sonu dolar/TL tahminini 35 seviyesinde tutuyor. Banka, piyasalara güven vermek adına geleneksel ekonomi politikalarına bağlı kalınacağını da araştırma notunda belirtti.

"Kritik Bir Test Olacak"

Ghose, TCMB yönetiminin enflasyonda ılımlı beklentilere sahip olduğunu, ancak baz etkisiyle görülecek yüzeysel yavaşlamanın fiyat artışlarına etki etmemesi durumunda "kritik bir test" ile karşı karşıya kalınabileceğini ve "yeni bir güven krizi yaşanma riskine" yol açabileceğini ifade etti.

Editör: Merve Öney