Avrupa hisseleri Pazartesi günü hafif yükseliş kaydetti, ancak emtia bağlantılı hisselerdeki artışın faiz oranları görünümüne ilişkin belirsizlikle dengelenmesiyle kazançlar sınırlı kaldı. Pan-Avrupa STOXX 600 endeksi, %0,1 artışla geçen hafta ulaştığı rekor seviyenin altına indi.

Emtia Bağlantılı Hisselerde Yükseliş

Madencilik ve petrol-gaz endeksleri, Çin'in emlak destek önlemleri ve beklenenden iyi gelen endüstriyel veriler sayesinde yaklaşık %0,6 oranında artış gösterdi. Bakır fiyatlarının rekor seviyelere yükselmesi, altın fiyatlarının yeni zirvelere ulaşması ve ham petrol fiyatlarının İran ve Suudi Arabistan gibi büyük petrol üreticisi ülkelerdeki siyasi belirsizlik nedeniyle yükselişe geçmesi, emtia hisselerinde kazançları artırdı.

Faiz Oranları Belirsizliği ve Tahvil Getirileri

Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Federal Reserve yetkililerinin parasal genişleme yolunun belirsizliğini koruduğu yönündeki uyarılarının ardından, euro bölgesi devlet tahvili getirileri arttı. Generali Investments'ın araştırma başkanı Vincent Chaigneau, ECB'nin Haziran ayında genişleme döngüsüne başlamaktan çekinmeyeceğini belirtti. Piyasalar, 2024'te ECB'nin faiz indirimlerini yaklaşık 65 baz puan olarak fiyatlıyor.

Avrupa Hisseleri Performansı

  • İtalyan Hisseleri: %1,2 oranında değer kaybetti. Banca Popolare di Sondrio ve Banco BPM en çok düşenler arasında yer aldı.
  • TotalEnergies: Fransız enerji devinin CEO'su Patrick Pouyanne'nin Nijerya'daki Dangote Rafinerisi ile ilk tedarik anlaşmasını yapmasının ardından %1,2 arttı.
  • Volkswagen: Morgan Stanley'nin not düşürmesi ve marjların daralmasına işaret etmesiyle %1,3 düştü.

Tatil Nedeniyle Kapalı Borsalar

İsviçre, İsveç ve Danimarka'da borsalar Whit Pazartesi tatili nedeniyle kapalıydı.

Editör: Halit Alptekin