Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Hazine mülkiyetinde bulunan Erciyes Anadolu Holding’e ait 5 enerji şirketini 15.6 milyar TL muhammen bedelle satışa çıkardı.

Satışa Çıkarılan Şirketler 

Resmi Gazete’de yayımlanan ihale duyurusuna göre, RHG Enertürk Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. hisseleri 6 milyar 200 milyon TL muhammen bedelle satışa sunuldu. Bu ihalede, teminat bedeli 300 milyon TL olarak belirlendi ve kazanan şirket, teminat oranını yüzde 10’a tamamlayacak.

Diğer Şirketler ve İhale Detayları

  • Siberles Elektrik: Hazine’ye ait 51 milyon 56 bin adet hisse 2 milyar 700 milyon TL muhammen bedelle satışa çıkarıldı. İhalede teminat 135 milyon TL olarak belirlendi.
  • Muradiye Elektrik A.Ş.: %100 Hazine hissesinin satış bedeli 2 milyar 100 milyon TL olarak belirlendi. İhaleye katılım teminatı ise 105 milyon TL olacak.
  • Betim Enerji Yatırım ve Üretim A.Ş.: Hazine hissesi 2.6 milyar TL muhammen bedel üzerinden satışa çıkarıldı. Teminat bedeli 130 milyon TL olarak belirlendi.
  • Gün Güneş Enerjisi A.Ş.: Hazine hisseleri 2 milyar TL muhammen bedelle satışa çıkarıldı. Teminat bedeli 100 milyon TL olarak belirlendi.

İhale Süreci ve Katılım Şartları

İhaleler, Hazine’ye ait nominal değerli hisselerin satışını içeriyor. Katılım şartları arasında belirlenen teminat bedellerinin yatırılması ve ihaleyi kazanan şirketlerin teminat oranlarını tamamlaması gerekmektedir.

Editör: Halit Alptekin