Yatırımcılar, ekonomide yumuşak iniş umutlarının hala haklı olup olmadığını anlamak için bu haftaki enflasyon rakamları ve ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısını yakından takip ediyor. Hisse senetlerini rekor seviyelere taşıyan bu umutlar, S&P 500'ü bu yıl %12'den fazla yükseltti. Ancak, son ekonomik veriler çelişkili sinyaller gönderiyor.

Çelişkili Ekonomik Veriler

Geçen cuma açıklanan ABD istihdam rakamları beklenenden çok daha güçlü çıktı. Buna karşın, daha önceki veriler imalatta yavaşlama olduğunu ve ilk çeyrek büyüme oranının daha düşük revize edildiğini gösterdi. Bu çelişkili sinyaller, piyasalarda belirsizliğe neden oluyor.

Enflasyon Verileri ve Fed'in Faiz Kararı

Önümüzdeki çarşamba günü açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyon verilerinin, fiyatların kontrol altında tutularak tatmin edici bir büyüme ekonomisi beklentilerini karşılaması gerekiyor. Aynı günün ilerleyen saatlerinde yatırımcılar, ABD merkez bankasının faiz indirim planlarına ilişkin sinyaller için Fed'e bakacak.

Piyasa Beklentileri ve Fed'in Rolü

Wells Fargo Yatırım Enstitüsü Küresel Piyasa Stratejisi Başkanı Paul Christopher, "Piyasa biraz netlik istiyor ve Fed'in faiz indirimine başlamak için aralık ya da ocak ayına kadar beklemek zorunda kalmasını istemiyor" dedi ve uzun süre yüksek borçlanma maliyetlerinin ekonomiye zarar verebileceğini ekledi. Yatırımcılar, Fed'in kararlarının piyasalara nasıl yansıyacağını merakla bekliyor.

Editör: Halit Alptekin