Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Avrupa Birliği seçimlerinde aşırı sağ tarafından yenilgiye uğramasının ardından erken seçim çağrısında bulunması, finans piyasalarında dalgalanmaya neden oldu. Pazartesi günü hisse senedi ve tahvil vadeli işlemleri düşerken, euro da değer kaybetti.

Euro ve Piyasalar Sert Düştü

Euro, Asya'da sabah erken saatlerde %0,3 düşerek 1,0764 USD ile son bir ayın en düşük seviyesine geriledi. EuroSTOXX 50 hisse senedi vadeli işlemleri %0,4 düşerken, Fransız tahvil vadeli işlemleri de geriledi. Yatırımcılar, Avrupa piyasalarının açılmasıyla birlikte genellikle bölgedeki risk iştahının iyi bir barometresi olan İtalya'nın 10 yıllık devlet tahvilinin Alman kağıdına göre getiri farkına odaklanacak.

Erken Seçim Çağrısı ve Piyasa Tepkileri

Macron, ilk turu 30 Haziran'da yapılacak bir parlamento seçimi çağrısında bulundu. Bu gelişme, piyasalarda beklenmedik bir belirsizlik unsuru olarak değerlendiriliyor. Berenberg baş ekonomisti Holger Schmieding, "Bu muhtemelen piyasalar için biraz kötü bir haber. Beklenmedik bir belirsizlik unsuru ortaya çıkarıyor" dedi.

Küresel Seçim Takvimi

Bu gelişmelerin yanı sıra, İngiltere'de 4 Temmuz'da genel seçimler, ABD'de ise kasım ayında kritik seçimler yapılacak. Bu küresel seçim takvimi, piyasaların önümüzdeki dönemde daha da dalgalı olabileceğine işaret ediyor.

Editör: Halit Alptekin