Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Tera Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin 105 milyon lira bedelsiz sermaye artırımı ve Şekerbank Türk AŞ'nin 640 milyon lira bedelli sermaye artırımı başvurularını onayladı.

Onaylanan Borçlanma Araçları ve Sermaye Artırımları

SPK bültenine göre, Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ'nin 250 milyon lira, Akdeniz Faktoring AŞ'nin 200 milyon lira ve Türkiye Halk Bankası AŞ'nin 60 milyar lira borçlanma aracı ihracı başvuruları da onaylandı.

Kira Sertifikası ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonları

Nurol Varlık Kiralama AŞ'nin 1 milyar lira ve Emlak Varlık Kiralama AŞ'nin 3 milyar lira yönetim sözleşmesine dayalı kira sertifikası ihraçları onaylandı. Ayrıca, RE-PIE Portföy Yönetimi AŞ Vole Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun kuruluşu ve katılma paylarının ihracına ilişkin ihraç belgesi ile BV Portföy Yönetimi AŞ Hisse Senedi Şemsiye Fonu’nun kuruluşuna izin verildi.

Suç Duyuruları ve İdari Para Cezaları

SPK, Kristal Kola ve Meşrubat Sanayi Ticaret AŞ (KRSTL) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda 17 kişiye toplam 24 milyon 885 bin 717 lira 34 kuruş, Kaplamin Ambalaj Sanayi ve Ticaret AŞ (KAPLM) pay piyasasında gerçekleştirilen işlemler ile ilgili olarak yapılan inceleme sonucunda da 4 kişiye toplam 31 milyon 165 bin 381 lira 56 kuruş idari para cezası uygulanmasına hükmetti. Ayrıca, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat kapsamında yapılan incelemeler sonucunda 29 kişiye ve 21 ayrı internet sitesi içerik sağlayıcısına suç duyurusu yapıldı.

Editör: Halit Alptekin