Petrol fiyatları, sektör raporları ve Fed’in faiz kararları öncesi haftalık düşüşün ardından denge buldu. Brent petrolü, OPEC’in üçüncü çeyrekten itibaren arz artışı sağlayacağı açıklamasının ardından geçen hafta yüzde 2,5 kaybettikten sonra varil başına 80 dolar civarında işlem görüyor. ABD ham petrolü ise 76 dolarda seyrediyor.

Yatırımcılar Raporları Bekliyor

Yatırımcılar, OPEC ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın bu hafta yayınlayacakları aylık raporları bekliyor. Bu raporlar sektörün sağlığına dair önemli bilgiler sağlayacak. Aynı zamanda, Fed'in hafta ortasında açıklayacağı faiz kararı da piyasaların odak noktasında. Güçlü ekonomik veriler ve yüksek enflasyon, Fed’in borçlanma maliyetlerini düşürme hedefine yaklaştığını gösteriyor.

Jeopolitik Gerilimler ve Orta Doğu

Orta Doğu'daki jeopolitik gerilimler de gündemde kalmaya devam ediyor. İsrail'in Gazze'deki operasyonunda dört rehinenin serbest bırakılması ve 200’den fazla Filistinlinin ölümüne yol açan saldırı sonrasında bölgede tansiyon yükseldi. Fransa’da ise Cumhurbaşkanı Macron, AP seçimlerinde aşırı sağın öne çıkması üzerine parlamentoyu feshederek erken seçim kararı aldı.

Asya Ticaret Hacmi Zayıf

Çin anakarası ve Hong Kong'daki tatiller nedeniyle Asya saatlerinde ticaret hacimlerinin zayıf olması bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin