Memur ve emeklilerin zam oranları 3 Temmuz'da açıklanacak. Zam oranı ile kıdem tazminatı tavanı da değişecek. İşte beklenen rakamlar ve ayrıntılar.

Enflasyon Beklentileri

Enflasyon beklentileri netleşmeye başladı. Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcı Anketi'ne göre, Haziran ayında enflasyonun %2,52 olması bekleniyor. Bu tahmine göre 6 aylık enflasyon oranı %25,81'e yükselecek ve memurlar %20,35 kümülatif zam alabilecek.

Kıdem Tazminatı Tavanı

Ocak-Haziran döneminde kıdem tazminatı tavanı 35.058,58 TL olarak uygulandı. Enflasyon beklentilerine göre hesaplanan zam oranı dikkate alındığında, Temmuz ayında kıdem tazminatı tavanı 42.193 TL'ye yükselecek. Asgari ücretle çalışan işçilerin kıdem tazminatı tavanı ise 20.002 TL olarak kalacak.

Kıdem Tazminatı Tavanı Nasıl Belirlenir?

Kıdem tazminatı tavanı memur maaş zam oranı ile belirlenir. Bu rakam, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden belirlenecek. Nihai rakam, 6 aylık enflasyon rakamlarının kesinleşmesi sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Genelgesi ile belli olacak.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplanırken işçinin en son brüt ücreti esas alınır. İşçiye, iş yerinde geçirdiği her bir yıl için bir aylık brüt ücreti tutarında ödeme yapılır. Bu ödemeden sadece damga vergisi kesilir.

Editör: Merve Öney