ABD'de sondaj kule sayısında sınırlı artış! ABD'de sondaj kule sayısında sınırlı artış!

Ekvador Devlet Başkanı Daniel Noboa, ülkedeki enerji krizi nedeniyle Cumartesi günü 60 gün sürecek ikinci bir olağanüstü hal ilan etti. Kasım ayında göreve başlayan Noboa, enerji krizine yönelik acil eylem planını duyurdu. Önceki günlerde başlatılan gün boyu süren elektrik kesintileri, Pazar günü gerçekleşecek referandum için güvenlik nedeniyle askıya alındı.

Önceki Acil Durum ve Güvenlik Önlemleri

Devlet Başkanı Noboa'nın Ocak ayında ilan ettiği ilk olağanüstü hal, artan suç oranlarıyla mücadele amacıyla ordu ve polis arasındaki koordinasyonu artırmayı hedeflemişti. Yeni olağanüstü hal ise, enerji altyapısının korunmasına odaklanacak ve "kamu elektrik hizmetinin sürekliliğini" sağlamayı amaçlıyor.

İklim Koşulları ve Enerji Üretimi Üzerindeki Etkileri

Ekvador'da yaşanan El Niño nedeniyle meydana gelen kuraklık, ülkenin enerji üretiminin büyük bir kısmını sağlayan hidroelektrik santrallerindeki üretimi olumsuz etkiledi. Bu durum, enerji krizini daha da derinleştirerek ülkede tüketimin kısıtlanmasına neden oldu.

Devlet Başkanı Noboa'nın aldığı önlemler, krizin etkilerini azaltmayı ve elektrik kesintilerinin yarattığı zorlukları hafifletmeyi hedefliyor.

Editör: Halit Alptekin