Petrol fiyatları, İran ve İsrail arasındaki gerilimin son zamanlardaki tırmanışı sonrasında, geniş çaplı bir çatışma riskinin azalmasıyla dalgalı bir seyir izledi. Brent ham petrolü önce varil başına 91,05 dolar seviyesine yükselerek yüzde 0,7'lik bir artış kaydetti, ancak ardından 90 dolar seviyesine geriledi.

İran'ın İsrail'e Saldırısı ve Olası Sonuçları

İran, geçtiğimiz hafta sonu İsrail'e kendi topraklarından gerçekleştirdiği ve 300'den fazla füze ve insansız hava aracı içeren saldırı ile dikkatleri üzerine çekti. Çoğu füze ve hava aracı durdurulsa da, bu eylem, Suriye'de İranlı subayların öldürülmesine yapılan bir misilleme olarak görülüyor.

RBC Capital Markets LLC'den analist Helima Croft, "Eğer İsrail hükümeti Beyaz Saray'ın tavsiyelerine uyup misilleme eylemlerinden vazgeçerse, bu çatışma tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir," şeklinde bir değerlendirme yaptı. Analistler ayrıca, İran'ın eyleminin önceki misillemelere göre daha kapsamlı olduğunu, ancak yine de önceden haber verildiğini belirttiler.

Petrol Piyasaları ve Orta Doğu Gerilimi

Irak'tan OPEC+ kararlarına ret! Irak'tan OPEC+ kararlarına ret!

Petrol, OPEC+'ın arzı sıkı bir şekilde kontrol altında tutması sayesinde bu yıl en güçlü performansı sergileyen emtialardan biri oldu. Son saldırılar, dünya ham petrol üretiminin yaklaşık üçte birini sağlayan bir bölgede gerilimi artırmaya devam ediyor. Ancak İran'ın Birleşmiş Milletler misyonundan yapılan açıklamalar, şimdilik geniş çaplı bir çatışma riskinin azaldığını gösteriyor.

A/S Global Risk Management araştırma başkanı Arne Lohmann Rasmussen ise durumun değişkenliğine dikkat çekerek, "İsrail'in misilleme yapmama yönünde sinyal vermesi durumunda piyasa gerilimleri hafifleyecek," dedi. Rasmussen, "En korkulan senaryo, Hürmüz Boğazı'nın kapatılmasıdır. İran'ın boğazı kapatacağını düşünmüyorum ama riskler artıyor," şeklinde konuştu.

Editör: Halit Alptekin