Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 90,51 dolardan işlem görmekte. Dün 90,92 dolara ulaşan Brent petrol, günü 89,74 dolarda tamamladı ve bugün itibarıyla yüzde 0,86'lık bir artışla 90,51 dolara ulaştı. Aynı zamanda, Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 85,92 dolardan alıcı buldu.

Orta Doğu'daki Gerilimler ve Petrol Arzına Etkileri

Orta Doğu'da tırmanan gerilimler, küresel petrol arzı üzerinde baskı oluşturarak fiyatların artmasına neden olmakta. İsrail'in, Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği saldırı sonrası, bölgede tansiyon arttı ve daha fazla arz kesintisi yaşanabileceği endişeleri güçlendi.

İran ve İsrail Arasında Artan Tansiyon

İsrail'e olası bir saldırı ihtimali, bölgesel tansiyonu daha da yükseltiyor. İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in saldırısının topraklarına yönelik bir tehdit olduğunu ifade etti. İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz ve Başbakan Binyamin Netanyahu, olası saldırılara karşılık vereceklerini ve tehditlerini sürdüreceklerini açıkladı.

ABD Ekonomisi ve Petrol Fiyatları Üzerine Etkileri

Nisan ayında OPEC'in petrol üretiminde düşüş! Nisan ayında OPEC'in petrol üretiminde düşüş!

ABD'de mart ayındaki yüksek enflasyon sonrası, Federal Rezerv'in (Fed) faiz indirimlerine başlama ihtimali azaldı. New York Fed Başkanı John Williams ve diğer yetkililer, yakın zamanda para politikasında bir değişiklik yapılmasına gerek olmadığını belirtti. Bu durum, doların değer kazanmasına ve dolayısıyla petrolün daha pahalı hale gelmesine neden oluyor.

Teknik Analiz ve Piyasa Beklentileri

Teknik olarak Brent petrolde 90,95 ile 92,48 dolar arasının direnç, 89,42 ile 87,89 dolar arasının ise destek bölgesi olarak değerlendiriliyor.Piyasa analistleri, bu seviyelerin yakından takip edilmesi gerektiğini öneriyor.

Editör: Halit Alptekin