Bloomberg HT'nin gerçekleştirdiği ankete katılan 22 kurumun tahminleriyle Şubat ayı enflasyon beklentisi netleşti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Ocak ayına yönelik raporunda yıllık bazda yüzde 64,86, aylık bazda ise yüzde 6,7 oranında artış duyurulmuştu. Şimdi piyasa, 4 Mart'ta açıklanacak olan Şubat ayı enflasyon rakamlarına odaklanmış durumda. Ankete göre, Şubat ayı enflasyonunun aylık yüzde 3,8, yıllık ise yüzde 66 seviyesinde artması bekleniyor.

Enflasyon Tahminlerindeki Çeşitlilik

Şubat ayı enflasyonu için aylık bazda en düşük beklenti yüzde 3,2 olarak belirlenirken, yıllık bazda en yüksek tahmin yüzde 68 seviyesinde yer alıyor. Yıllık enflasyon için en düşük tahmin ise yüzde 65 olarak kayıtlara geçti. 2024 yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi, bir önceki ankete göre sınırlı bir gerileme ile yüzde 42,6 olarak belirlendi. Bir önceki anket döneminde bu tahmin yüzde 43 seviyesindeydi. 2024 yılı enflasyonunda zirve tahmini ise yüzde 73,2 olarak belirlendi.

Ekonomistlerin Şubat Ayı Enflasyon Tahminleri

Foreks Haber’in gerçekleştirdiği bir başka ankete katılan ekonomistlerin Şubat ayı enflasyon beklentisi, yıllık bazda yüzde 66,14 olarak kaydedildi. Bu veriler, Türkiye'nin ekonomik gündemindeki önemli bir konu olan enflasyon beklentilerinin, piyasalar ve yatırımcılar için kritik bir gösterge olduğunu ortaya koyuyor.

Editör: Halit Alptekin