Dolar, Cuma günü güçlü ABD ekonomik verileri ve Federal Reserve tutanaklarındaki şahin tavrın da etkisiyle bir buçuk ayın en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirdi. ABD doları, küresel para birimleri karşısında önemli kazanımlar elde etti.

Asya Piyasalarında Dalgalanma

Avustralya doları %1,3 düşüşle 0,6605 dolara, Yeni Zelanda doları ise %0,6 gerileyerek 0,6098 dolara düştü. Euro, Asya sabahında %0,5 değer kaybederek 1,0814 dolardan işlem gördü. Japon yeninin dolar karşısındaki zayıflığı dikkat çekiciydi, %0,8 düşüşle 157,10 seviyesine geriledi.

Güçlü ABD Verileri ve Fed Beklentileri

Mayıs ayına ilişkin ABD ticari aktivite rakamları, iki yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. İmalatçılar, artan girdi fiyatları bildirdi ve bu durum, faiz indirimi beklentilerini azalttı. Westpac ekonomisti Jameson Coombs, "Traderlar, Fed'in ilk faiz indiriminin zamanlamasını Aralık ayına ertelediler" dedi.

Federal Reserve Tutanakları ve Etkileri

30 Nisan-1 Mayıs tarihli Federal Reserve toplantı tutanakları, politika yapıcılar arasında mevcut oranların enflasyonu soğutmak için yeterince kısıtlayıcı olup olmadığına dair canlı bir tartışmayı ortaya koydu. Bu durum, yatırımcıların faiz indirimi beklentilerini şaşırttı.

Avrupa ve Asya Piyasaları

Euro, Avrupa'daki temel ücret göstergesinin toparlanmasıyla küçük bir yükseliş yaşadı ve %4,7 oranında arttı. Bu durum, Haziran ayında Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimi yapma ihtimalini karıştırdı. Çin, Tayvan çevresinde savaş oyunlarının ikinci gününe başladı ve yuan, dolar karşısında 7,2858 seviyesinde istikrarlı seyretti.

Dolar Endeksi ve Piyasa Beklentileri

ABD doları endeksi, haftada yaklaşık %0,6 artışla 105,07'ye yükseldi ve Nisan ortasından bu yana en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirdi. Günün ilerleyen saatlerinde, Almanya'nın nihai GSYİH rakamları, Britanya ve Kanada'daki perakende satışlar, ABD dayanıklı mal siparişleri ve ECB ile Federal Reserve yetkililerinin konuşmaları yatırımcıların odağında olacak.

Editör: Halit Alptekin