Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,98 değer kaybederek 10.792,53 puandan tamamladı. Önceki kapanışa göre 106,75 puan azalan endeksin toplam işlem hacmi 123,4 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık ve Holding Endekslerinde Değer Kaybı

Bankacılık endeksi yüzde 1,67, holding endeksi ise yüzde 0,97 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,39 ile spor sektörü olurken, en çok kaybettiren yüzde 1,87 ile madencilik sektörü oldu.

ABD Merkez Bankası ve Nvidia Etkisi

Analistler, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (Fed) tutanaklarının politika faizinin beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kalabileceğine işaret etmesine rağmen, çip üreticisi Nvidia'nın rekor gelir açıklaması sonrası karışık bir seyir izlendiğini belirtti.

Merkez Bankası Faiz Oranını Sabit Tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 50'de tuttu. TCMB duyurusunda, "Nisan ayında aylık enflasyonun ana eğilimi sınırlı bir zayıflama kaydetmiştir. Yakın döneme ilişkin göstergeler, yurt içi talepte ilk çeyreğe kıyasla yavaşlamaya işaret etmiştir," ifadeleri yer aldı.

TL Mevduat ve KKM Düzenlemeleri

TCMB, Türk lirası mevduatı destekleyici ve Kur Korumalı Mevduat'ta (KKM) düşüşü hızlandırıcı adımlar attı. TL mevduat ve KKM hesaplarına uygulanan zorunlu karşılık oranları artırıldı. Bu adımların, kredi büyümesi ve mevduat gelişmelerine göre makro finansal istikrarı koruyacak ve parasal aktarım mekanizmasını destekleyecek şekilde planlandığı belirtildi.

Analistler Yarınki Veri Gündemine Dikkat Çekiyor

Analistler, yarın yurt içinde veri gündeminin sakin olacağını, yurt dışında ise Japonya'da enflasyon, Almanya'da büyüme, ABD'de dayanıklı mal siparişleri ile Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksinin takip edileceğini ifade etti. Teknik açıdan endeks kontratında 10.700 ve 10.650 puan destek, 11.000 ve 11.200 seviyeleri ise direnç konumunda.

Editör: Merve Öney