Asya borsaları Cuma günü düşüş yaşarken, ABD'den gelen güçlü ekonomik veriler faiz oranlarının uzun süre yüksek kalacağı beklentisini destekledi. Bu durum, Fed'in faiz oranlarını düşürmekte acele etmeyeceği ve yatırımcıları riskli varlıklardan uzak tutacağı endişelerini artırarak doların yükselmesine neden oldu.

Asya Piyasalarının Performansı

MSCI'nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,5 düşüş yaşadı ve haftalık %1'lik düşüş yolunda ilerleyerek dört haftalık galibiyet serisini sonlandırdı. Japonya'nın Nikkei endeksi %1,45 düşüş gösterdi. Çin hisse senetleri, mavi çip hisse senetlerinin Tayvan çevresindeki savaş oyunlarının ikinci gününe başlamasıyla %0,05 oranında düşüş yaşadı. Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,33 geriledi.

ABD Ekonomik Verilerinin Etkisi

Perşembe günü yayınlanan veriler, ABD'de işsizlik başvurularının düştüğünü ve iş faaliyetlerinin Mayıs ayında ekonomistlerin tahmininden daha hızlı büyüdüğünü gösterdi. Fed'in şahin tutanakları ve güçlü ekonomik veriler, yatırımcıların bu yıl faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini geri çevirdi. Piyasalar şu anda 2024'te sadece 35 baz puanlık bir gevşemeyi fiyatlıyor.

Doların Yükselişi ve Faiz Oranları

Dolar, ABD faiz oranlarına ilişkin değişen beklentilerle birlikte yükseldi. Dolar endeksi, haftada yaklaşık %0,6 artışla 105,06'ya yükseldi. Bu durum, Japon yeninin dolar karşısında baskı altında kalmasına neden oldu. Japonya'nın çekirdek enflasyonu Nisan ayında yavaşlamasına rağmen merkez bankasının %2 hedefinin üzerinde kaldı.

Diğer Piyasalar ve Emtialar

Sterlin, iki ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra sessizleşti. İngiltere'de faiz oranlarının görünümü ve seçim kampanyaları dikkatleri üzerine çekti ancak büyük bir piyasa etkisi yaratmadı. Petrol fiyatları sabit kalırken, Brent ham petrolü varil başına 81,39 dolar, ABD Batı Teksas Orta ham petrol (WTI) vadeli işlemleri 76,87 dolardı. Altın fiyatları ise %0,24 artışla ons başına 2.334,16 dolara yükseldi ancak haftalık %3,3 düşüş bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin