Yatırımcılar, ABD dolarının, Federal Reserve (Fed) yetkililerinin güvercin tonlu açıklamalarını değerlendirirken, ABD'den yayımlanacak yeni ekonomik verilere dikkat kesildi. Fed yetkilileri, ABD'nin para politikasının gevşetilmesi konusunda aceleci davranmamak için çeşitli nedenler sundu. Bu durum, doların dar bir aralıkta işlem görmesine neden oldu.

 Boston Fed Başkanı Collins'in Açıklamaları ve Piyasa Tepkileri

Boston Fed Başkanı Susan Collins, mevcut ekonomik verileri ve gelecek görünümü dikkatle incelediklerini belirtti. Collins, yıl sonuna doğru para politikasının gevşetilmesinin uygun olabileceğini ifade etti. CME Group'un FedWatch Tool'una göre, piyasa oyuncuları, Fed'in Mart ayında faiz indirimine başlama ihtimalini %18,5 olarak fiyatlandırıyor. Bu oran, yılın başından bu yana kayda değer bir düşüşü temsil ediyor. Mayıs ayı içinse %60 olasılıkla 25 baz puanlık indirim bekleniyor.

 Ekonomik Temeller ve Merkez Bankalarının Rolü

Kyle Rodda, Capital.com'un kıdemli finansal piyasa analisti, merkez bankalarının piyasalar üzerindeki etkisinin yanı sıra, ekonomik temellere dayalı piyasa katılımcılarının kararlarının önemini vurguladı. Rodda, ABD ekonomisinin temellerinin güçlü olduğunu belirtti.

ABD Dolarının Küresel Para Birimleri Karşısındaki Hareketleri

ABD doları, Cuma günkü istihdam verilerinin ardından 100 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıktı, ancak bu yükselişten sonra bir miktar geriledi. Dolar endeksi, en son 104,00 seviyesinde işlem görüyor. IG analisti Tony Sycamore, doların 104,60 ve 104,80 seviyelerindeki direnç noktalarını test etme olasılığını değerlendirdi.

Japon Yeni ve Offshore Yuanın Güncel Durumu

Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Shinichi Uchida'nın, negatif faiz oranlarından çıkış sonrası agresif faiz artırım ihtimalinin düşük olduğunu belirtmesi, Japon yeni üzerinde etkili oldu. Yen, dolar karşısında %0,25 zayıflayarak 148,53 seviyesine geriledi. Offshore yuan ise, Çin'de tüketici fiyatlarının Ocak ayında 14 yıldan uzun bir sürenin en hızlı düşüşünü göstermesine rağmen istikrarını korudu.

Çin Ekonomisinin Göstergeleri ve Yuanın İstikrarı

Çin'in Ocak ayı TÜFE verileri, yıllık bazda %0,8 düşüş gösterirken, ÜFE ise %2,5 düşüşle Reuters anketindeki %2,6'lık tahminin altında kaldı. Wei Liang Chang, yuanda istikrarın devam edeceğini ve dolar/yuan paritesinin şimdilik 7,18-7,22 aralığında kalacağını ifade etti. Hayal kırıklığı yaratan bu verilere rağmen, Çin borsası yeni atanan bir menkul kıymetler düzenleme başkanının atanmasıyla istikrar kazandı.

Kripto Para Birimlerindeki Güncel Durum

Kripto para piyasalarında Bitcoin, %0,85 artışla 44.564,62 dolara yükseldi, piyasaların genel eğilimini yansıtan bir hareket oldu.