ABD doları, beklenenden yüksek gelen enflasyon verileri sonrası Çarşamba günü birkaç rakip para birimi karşısında istikrarını korudu. Şubat ayında kaydedilen güçlü enflasyon artışı, kalıcılık sinyalleri gönderdi.

Fed'in Faiz Kararları Üzerine Spekülasyonlar

TÜFE'nin Şubat ayında %0,4 oranında ve yıllık %3,2'lik bir artış göstermesi, Federal Rezerv'in (Fed) yıl boyunca birden fazla faiz indirimi yapma ihtimalini gündeme getirdi. CME Group'un FedWatch Aracına göre, 11-12 Haziran'daki Fed toplantısında faiz indirimine gidilme ihtimali, hafta başına göre düşerek %67 oldu.

Fed ve Piyasa Analistlerinin Görüşleri

Fed Başkanı Powell'ın geçen haftaki ifadeleri ve piyasa beklentileri, analistler arasında tartışma konusu oldu. City Index'in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, Fed'in Haziran ayında faiz indirimi yapma ihtimalinin hala masada olduğunu ifade etti.

Doların Uluslararası Piyasadaki Seyri

Dolar, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) sonrasında kazanımlarının çoğunu geri verdi. Dolar endeksi pek değişmeden 102,91'de kaldı.

Global Piyasalardaki Diğer Gelişmeler

Yatırımcıların dikkati şimdi ABD perakende satışları ve üretici fiyatlarına yönelmiş durumda. Japonya Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası'nın faiz politikaları da piyasaların gündeminde yer alıyor. Bitcoin ve Ether gibi kripto para birimleri de yükseliş eğiliminde.

Editör: Halit Alptekin