Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  yaptığı açıklamada, Rusya'nın savaşa tam olarak hazır olduğunu, nükleer savaş kapasitesine sahip bulunduğunu ancak şimdilik "acele bir durum olmadığını" belirtti.

Ukrayna İşgali ve Putin'in Seçimlerdeki Durumu

Ukrayna'ya yönelik geniş çaplı bir işgal başlatan ve 15-17 Mart'taki başkanlık seçimlerinde zaferinin neredeyse kesin olduğu Putin, devlet medyasına, Rusya'nın egemenliğinin tehdit altında olması durumunda nükleer silah kullanmaya hazır olacağını ifade etti.

Nükleer Savaşa Hazırlık Açıklamaları

Putin, Rossiya-1 televizyonuna ve RIA haber ajansına verdiği demeçte, Rusya'nın askeri-teknik açıdan nükleer savaşa hazır olduğunu vurguladı. ABD'nin Rusya topraklarına veya Ukrayna'ya Amerikan birliklerini konuşlandırması durumunu bir müdahale olarak değerlendireceklerini söyledi.

Rus-Amerikan İlişkilerinde Stratejik Kısıtlamalar

Putin, ABD'de Rus-Amerikan ilişkileri ve stratejik kısıtlama alanında uzmanların bulunduğunu belirterek, nükleer çatışmanın hemen olacağını düşünmediğini, ancak buna hazır olduklarını ifade etti.

Nükleer Doktrin ve Silah Kullanımı

Rusya'nın nükleer doktrininde belirtilen ve silah kullanım koşullarını açıklayan Kremlin politikalarını yineleyen Putin, silahların kullanım amacına dikkat çekti. ABD'nin nükleer test yapması durumunda Rusya'nın da benzer adımlar atabileceğini ekledi.

Ukrayna'da Nükleer Silah Kullanımı Gerekmedi

Putin, Şubat 2022'den bu yana Ukrayna'da süren çatışmalarda nükleer silah kullanma ihtiyacı olmadığını, kitle imha silahlarına başvurma gerekliliği görmediklerini belirtti.

Editör: Halit Alptekin