Küresel piyasaların merakla beklediği ABD'nin Şubat ayı enflasyon rakamları, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayımlandı. Yıllık enflasyonun yüzde 3,2 ile piyasa beklentilerini aşarak gerçekleştiği ve aylık bazdaki artışın yüzde 0,4 olduğu açıklandı. Bu verilerin ardından dolar ve altın piyasalarında hemen etkiler görüldü.

Altın Fiyatlarında Düşüş, Dolar Endeksi'nde Artış

Yüksek enflasyon verisinin ardından ons altın fiyatlarında artan hareketlilik gözlendi ve günlük kayıp yüzde 1'i aştı. Enflasyon verisinin beklenenden yüksek gelmesiyle ons altın fiyatı 2157 dolar seviyesine geriledi. Aynı zamanda, ABD Dolar Endeksi (DXY) yüzde 0,3'lük bir artışla 103,1 puan seviyesine ulaştı.

Türkiye'de Dolar ve Gram Altın Piyasası

Yurt içi piyasalara bakıldığında, gram altın fiyatı 2224 Türk Lirası seviyesine gerilemiş durumda. Dolar kuru ise 32 Türk Lirası seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Federal Rezerv’in Faiz Kararı Beklentileri

Yüksek seyreden enflasyon oranları, Federal Rezerv'in (Fed) faiz oranlarını tahminlerden daha uzun süre mevcut seviyelerde tutmaya devam edeceğine dair beklentileri güçlendiriyor. Fed, Mart 2022'den itibaren sıkılaşma politikası çerçevesinde faiz oranlarını yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltmişti. İlk toplantı 20 Mart tarihinde gerçekleştirilecek ve piyasalar, faiz oranlarının sabit bırakılmasını bekliyor. Genel kanı, Fed'in Haziran ayından itibaren faiz indirimlerine başlayabileceği yönünde.

Editör: Halit Alptekin