2024 yılında G-10 para birimlerinin tamamından daha başarılı bir grafik çizen doların yükselişi, Deutsche Bank'a göre yılın ikinci yarısında da devam edecek. Banka, ABD tahvil getirilerinin diğer gelişmiş ülkelerden daha yüksek kalması durumunda, ABD faiz oranlarındaki indirimlerin para birimi üzerinde sınırlı bir etki yaratacağını öne sürdü.

Deutsche Bank’ın Dolar Tahmini

Deutsche Bank, dolar hakkındaki yükseliş beklentisini yılın ikinci yarısına da taşıdığını açıkladı. Bankanın Döviz Araştırmalarından Sorumlu Küresel Başkanı George Saravelos, yayımladığı bir notta, "Dolar, gelişmiş dünyada ikinci en yüksek getirili para birimi olmaya devam edecek ve bu tarihsel olarak portföy girişlerini destekleyen bir durum" dedi.

Doların Performansı ve Fed Politikaları

ABD para birimi bu yıl şu ana kadar tüm G-10 para birimlerinden daha iyi performans göstererek Bloomberg Dolar Spot Endeksi'ni neredeyse %3 yükseltti. Piyasalar, Fed'in ve ABD'nin ekonomik dayanıklılığını şahin bir şekilde yeniden fiyatladı. Saravelos, ABD ekonomisinde beklenmeyen bir zayıflamanın ya da olası bir Trump yönetiminin zayıf dolar politikası lehine bir duruşunun, kendi görüşüne yönelik en büyük riskleri oluşturacağını belirtti.

Diğer Para Birimlerindeki Durum

Saravelos, İsviçre frangı ve İsveç kronunda da düşüş eğilimi gördüğünü ifade etti. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) Fed’den beş ay önce gelecek ay faiz indirimine başlayacağını kaydetti.

Editör: Halit Alptekin