Forbes dergisi, 2024 yılı itibariyle en çok milyarder mezunu olan üniversitelerin listesini yayımladı. ABD'de 700'den fazla milyardere ev sahipliği yapan üniversiteler arasında Ivy League okullarının hakimiyeti dikkat çekti.

Ivy League Dominasyonu

ABD'nin kuzeydoğusundaki sekiz özel araştırma üniversitesini kapsayan Ivy League birliği, milyarder mezunlar listesine damgasını vurdu. ABD'de 700'den fazla milyardere ev sahipliği yapan 12 üniversitenin mezunlarının toplam serveti 1,7 trilyon dolar olarak hesaplandı.

Listeye Giren Üniversiteler

 1. Pensilvanya Üniversitesi: En çok milyarder mezun veren üniversite olarak öne çıkan Pensilvanya Üniversitesi, 36 milyarder mezun etti. Elon Musk, Donald Trump, Tory Burch gibi isimlerin mezun olduğu üniversitenin mezunlarının toplam serveti 367 milyar dolar olarak hesaplandı.

 2. Stanford Üniversitesi: 30 milyarder mezun eden Stanford Üniversitesi, ikinci sırada yer aldı. Üniversitenin mezunlarının toplam serveti 90 milyar dolar olarak hesaplandı. Silikon Vadisi'nde yer alan üniversite, teknoloji girişimcileri ile tanınıyor.

 3. Harvard Üniversitesi: 28 milyarder mezunu ile Harvard Üniversitesi üçüncü sırada bulunuyor. Mezunlarının toplam serveti 261 milyar dolar olarak hesaplanırken, Bill Gates ve Mark Zuckerberg gibi isimler mezun olmadıkları için listeye dahil edilmedi.

 4. Yale Üniversitesi: 19 milyarder mezunu ile Yale Üniversitesi dördüncü sırada yer aldı. Mezunlarının toplam serveti 149 milyar dolar olarak hesaplandı.

 5. Cornell Üniversitesi: 13 milyarder mezunu ile beşinci sırada bulunan Cornell Üniversitesi, mezunlarının toplam serveti 60,4 milyar dolar olarak hesaplandı.

 6. Güney California Üniversitesi: 12 milyarder mezunu olan üniversitenin en ünlü mezunları arasında George Lucas yer alıyor. Üniversitenin mezunlarının toplam serveti 72,5 milyar dolar olarak hesaplandı.

 7. Princeton Üniversitesi: 12 milyarder mezunu ile Princeton Üniversitesi, mezunlarının toplam serveti 203,6 milyar dolar olarak hesaplandı. Jeff Bezos gibi ünlü isimler bu üniversiteden mezun oldu.

 8. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT): 11 milyarder mezunu olan MIT, teknoloji ve mühendislik alanlarında önde gelen girişimciler yetiştirdi. Mezunlarının toplam serveti 88,3 milyar dolar olarak hesaplandı.

 9. Dartmouth Koleji: 11 milyarder mezunu ile Dartmouth Koleji, mezunlarının toplam serveti 48,5 milyar dolar olarak hesaplandı.

 10. Columbia Üniversitesi: 11 milyarder mezunu olan Columbia Üniversitesi, mezunlarının toplam serveti 49,5 milyar dolar olarak hesaplandı.

 11. Michigan Üniversitesi: 10 milyarder mezunu olan Michigan Üniversitesi, mezunlarının toplam serveti 181 milyar dolar olarak hesaplandı. Larry Page gibi ünlü isimler bu üniversiteden mezun oldu.

 12. California Üniversitesi, Berkeley: 10 milyarder mezunu olan üniversitenin mezunlarının toplam serveti 30,4 milyar dolar olarak hesaplandı.

Editör: Merve Öney