Şanghay Bileşik Endeksi, yatırımcıların, hükümetin ekonomiyi canlandırmak için aldığı tedbirlerden duyduğu hayal kırıklığı ile %1,5 düşüş yaşadı. Haftalık bazda, endeks %6,2'lik bir düşüşle Ekim 2018'den bu yana en büyük kaybını yaşadı. Mavi çipli CSI300 endeksi de %1,2 azalarak 3.179 puanla, beş yılın en düşük seviyesine indi.

WuXi AppTec Hisse Senetlerinde Düşüş


Global Piyasalarda Karışık Sinyaller

Diğer yandan, Japonya'nın Nikkei endeksi %0,4 artış gösterdi ve Hong Kong Hang Seng Endeksi değişiklik göstermedi. MSCI'nın Japonya dışındaki Asya hisselerini kapsayan endeksi, Güney Kore'deki otomobil üreticisi hisselerinin yükselişi sayesinde %1,2 artış kaydetti.

ABD ve Avrupa Piyasalarında Teknoloji Rallisine Dikkat

Meta Platformları ve Amazon.com'un güçlü üç aylık sonuçları, ABD piyasalarında hisse senetlerinin değer kazanmasına yol açtı. Avrupa piyasaları da bu ralliden etkilendi ve EUROSTOXX 50 vadeli işlemleri %0,8 arttı.

ABD İstihdam Verileri ve FED'in Faiz Politikası

Yatırımcılar, ABD'nin Ocak ayı istihdam verilerini ve bu verilerin Federal Rezerv'in faiz politikasına etkilerini merakla bekliyor. Zayıf maaş bordrosu verileri, faiz indirimi beklentilerini güçlendirebilir.

Enerji Piyasalarındaki Gelişmeler

Petrol fiyatları, OPEC+'ın üretim politikasında değişiklik yapmama kararı sonrasında bir miktar toparlanma yaşadı. Brent ham petrol vadeli işlemleri, %0,6 artışla varil başına 79,15 dolara yükseldi.

Bu hafta, Asya piyasalarında Çin hisselerinin düşüşü, ABD ve Avrupa piyasalarında ise teknoloji şirketlerinin kazançları ön plana çıktı. Enerji piyasalarında ise petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar dikkat çekti. Bu gelişmeler, global ekonominin çeşitli dinamiklerini yansıtarak, yatırımcılara önemli sinyaller veriyor.

Editör: Halit Alptekin