Çinli otomotiv devi BYD, Türkiye'de 1 milyar dolarlık yatırımla Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde bir üretim tesisi kuracak. 2026 yılında tamamlanması hedeflenen yatırım, Türkiye otomotiv pazarını canlandıracak ve markanın bayi sayısını iki katına çıkaracak. Araç sayısının ise 10 bin seviyesine ulaşması bekleniyor.

Yatırımın Detayları ve Beklentiler

ALJ Türkiye ve Avrupa Başkanı ve CEO'su Ali Haydar Bozkurt, BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun’un katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, yatırımla ilgili detaylar paylaşıldı. Bozkurt, Türkiye’deki son büyük otomotiv yatırımının yaklaşık 27 yıl önce yapıldığını hatırlatarak, bu yatırımın diğer önemli markaları da Türkiye’ye çekebileceğine dikkat çekti. Bozkurt, “Türkiye’nin yatırım için en uygun ülke olduğunu sürekli anlattık ve bu büyük yatırım gerçekleşti” dedi.

Hızla Artan Bayi Talebi

BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, yatırımın 2026’dan daha önce tamamlanması için çalışmaların hızla sürdüğünü belirtti. Ergun, “BYD, Türkiye’nin büyük potansiyelini gördü ve yatırım kararı aldı. 150 bin araç kapasitesi sadece başlangıç. Bayi sayımızın bu yıl 20’ye, gelecek yıl ise 40’ı geçmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. Yatırımla beraber istihdamın da artacağını vurgulayan Ergun, yeni modellerin de Türkiye pazarına sunulacağını kaydetti.

Manisa'da İncelemeler Başladı

BYD yetkilileri, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Zekeriya Coştu ve Oruç Baba İnan ile birlikte Manisa Valisi Enver Ünlü’yü ziyaret etti. Yatırımın yapılacağı Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde incelemelerde bulunan heyet, bölge yönetimi ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası ile de bir araya geldi. Yatırımın Alman otomotiv devi Volkswagen’in fabrika kurmayı planladığı ancak vazgeçtiği araziye yakın bir bölgede yapılması bekleniyor.

İstihdam ve Ekonomik Katkı

Kurulacak tesiste 5 bin kişiye istihdam sağlanması hedefleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, “Bu yatırım, ülkemizin potansiyeline önemli katkılar sunacak ve başarı grafiğimizi yükseltecek” dedi. Bu büyük yatırım, Türkiye’nin otomotiv sektöründeki yerini güçlendirecek ve yeni yatırımlar için de kapı aralayacak.

Editör: Halit Alptekin