Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P) tarafından 3 Mayıs Cuma günü piyasalar kapandıktan sonra Türkiye'nin kredi notunun B'den B+'ya çıkarılması ve not görünümünün pozitif olarak korunması Borsa İstanbul'da olumlu bir etki yarattı.

BIST 100 Endeksi Yükselişte

BIST 100 endeksi, Cuma günü 10.276 puandan kapatarak haftalık yükselişini yüzde 3'ün üzerine çıkarmıştı. S&P'nin kararı sonrası, BIST 100 yeni haftaya yüzde 0,05 artıda 10.282 puandan giriş yaptı. Türkiye’nin kredi notunun beklentilere paralel olarak yükseltilmesi ve not görünümünde pozitif değerlendirme yapılması, ana endeksin yükselişini korumasını sağladı.

Banka Endeksi ve Yatırımcı Beklentileri

Cuma günü bankacılık endeksi yüzde 1'in üzerinde artışla 13.397 puan seviyesinde kapanış yaptı. Pazartesi günü, banka endeksi de yüzde 0,05 artışla açıldı. Yatırımcıların en büyük korkusu, Cuma günkü yükselişle zaten Borsa İstanbul’un olası bir not artırımı kararını fiyatlamış olabileceği ve Pazartesi günü kâr realizasyonlarının gelebileceği oldu.

BIST 100 endeksi tarihi zirvede! BIST 100 endeksi tarihi zirvede!

Dikkatli Takip Gerekli

İlk hareketlerde olumlu bir hava olsa da, ilerleyen saatlerde hareketlerin dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. S&P'nin kararı sonrası Borsa İstanbul'un tepkisi ve endeksin performansı yakından izleniyor.

Editör: Halit Alptekin