ABD’de yayımlanan zayıf istihdam raporu, Fed'in bu yıl iki kez faiz indirimine gidebileceği yönündeki beklentileri artırdı. Pazartesi günü dolar, genel olarak yatay bir seyir izlerken, yen haftaya zayıf başladı. Japon yeni, Japon hükümetinin para birimini dolar başına 34 yılın en düşük seviyesi olan 160,245'ten uzaklaştırmak için yaptığı iki şüpheli müdahalenin ardından geçen hafta son 17 ayın en güçlü haftalık kazancını elde etti. Pazartesi günü yen, Cuma günü ulaştığı üç haftanın en yüksek seviyesi olan 151,86'dan sonra erken işlemlerde dolar başına %0,43 düşüşle 153,62'ye geriledi.

Çin Yuanı ve ABD İstihdam Verileri

Anakara Çin piyasaları geçtiğimiz hafta üç gün kapalıydı. Bununla birlikte, offshore yuanı, ABD istihdam piyasasının soğuduğunu gösteren verilerin ardından doların genel olarak gerilemesi üzerine yükseldi. Offshore yuanı en son dolar başına 7,1959 seviyesindeydi ve geçen hafta %1'den fazla değer kazandı.

Japonya ve Yen Müdahalesi

Japonya'da Pazartesi günü tatil nedeniyle piyasalar kapalı olsa da, yen piyasasına müdahale beklentisiyle tüccarlar gün boyunca yüksek alarmdaydı. Japonya Merkez Bankası'nın geçen hafta zayıf yeni desteklemek için harcadığı tahmin edilen 9 trilyon yenden fazlasının ancak kısa vadede etki gösterebileceği düşünülüyor. CFTC’nin haftalık raporu, ticari olmayan tüccarların 30 Nisan’da sona eren haftada yen kısa pozisyonlarını 168.388 vadeli işlem sözleşmesine düşürdüğünü ve halen en büyük düşüş eğilimine yakın olduğunu gösterdi.

New York borsası haftanın son işlem gününde yükselişte! New York borsası haftanın son işlem gününde yükselişte!

Japonya'nın Müdahale Kapasitesi ve Yen'in Geleceği

Goldman Sachs stratejistlerine göre Japonya'nın müdahale kapasitesi mevcut olsa da, makroekonomik ortam yen için olumsuz seyrediyor. Bu durum, müdahalenin "başarısının" sınırlı kalabileceği anlamına geliyor. Bununla birlikte, döviz kuru ayarlamasının ekonomik aksama potansiyelini azaltabileceği ve ekonomik ortamın yen için daha destekleyici hale gelene kadar para birimini istikrara kavuşturabileceği ifade ediliyor.

ABD İstihdam Verileri ve Fed Yolu

ABD’de Nisan ayında istihdam büyümesi beklenenden fazla yavaşladı ve yıllık ücret artışı neredeyse üç yıl içinde ilk kez yüzde 4,0'ın altına düştü. Piyasalar şu anda bu yıl 45 baz puanlık indirimleri fiyatlıyor ve Kasım ayındaki faiz indirimi tamamen fiyatlanmış durumda. Fed, iki günlük para politikası toplantısının sonunda faiz oranlarını sabit tuttu, ancak nihai faiz indirimlerine sıcak baktığını belirtti.

Enflasyon ve Faiz İndirimi Beklentileri

Citi stratejistleri, enflasyonun bu yıl %2 ile %3 arasında kalmasının muhtemel olduğunu belirtiyor. Bununla birlikte, enflasyondaki soğumanın Fed'in yaz faiz indirimi çıtasını karşılamaya yetecek kadar olacağını öngörüyorlar. ABD dolarını altı rakibine karşı ölçen dolar endeksi, Cuma günü 104,52 ile üç haftanın en düşük seviyesine dokundu. Euro, %0,07 artışla 1,0765 dolardan işlem görürken, sterlin gün için %0,02 artışla 1,2547 dolardan işlem gördü.

Editör: Halit Alptekin