BIST 100 endeksi tarihi zirvede! BIST 100 endeksi tarihi zirvede!

Altın, Orta Doğu kaynaklı endişeler ve Fed'in yılın ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentisiyle yükseldi. Altın fiyatları, getiri sağlamayan külçeye olan ilginin artmasıyla pazartesi günü yükseldi. Ons altın bu sabah 2315,40 dolara kadar yükseldi ve şu sıralar Cuma gününe göre %0,35 artışla 2309,85 dolarda.

Altının Yıl Boyunca Değer Kazanması

Altın, 2024'te yaklaşık %12 değer kazandı ve Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. Bu kazanımlar, güçlü merkez bankası alımları, Asya piyasalarından gelen talep ve Ukrayna ve Orta Doğu'daki çatışmaların ortasında liman alımlarıyla bağlantılı.

Gazze'de Gerilim ve Jeopolitik Faktörler

Pazar günü Hamas'ın rehinelerin serbest bırakılması karşılığında savaşa son verilmesi talebini yinelemesi ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun bunu reddetmesiyle Gazze'de ateşkes ihtimali zayıfladı. IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, altının "jeopolitik gelişmelere karşı hassas olacağını ve ateşkes anlaşmasının bozulmasının fiyatlarda yükselişe yol açabileceğini" belirtti.

ABD Verileri ve Fed Faiz İndirimi Beklentisi

ABD'de istihdam artışının Nisan ayında beklenenden daha fazla yavaşlaması, Fed'in yıl içinde faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı beklentilerini güçlendirdi. Tedarik Yönetimi Enstitüsü, imalat dışı PMI'ın Mart ayındaki 51,4'ten 49,4'e düştüğünü açıkladı. CME'nin FedWatch aracına göre, piyasalar Eylül ayında ABD'nin faiz indirimine gitme ihtimalini %67 olarak fiyatlıyor. Düşük faiz oranları külçe altın tutmanın fırsat maliyetini azaltıyor.

Fed Yetkililerinin Açıklamaları

New York Fed Başkanı John Williams, enflasyon için %2 hedefinin Fed'in fiyat istikrarını sağlama çabaları için "kritik" olduğunu söyledi. Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ise, ABD'nin faiz yolu "nokta grafiğinin" daha fazla bağlama ihtiyacı olduğunu belirtti.

Editör: Halit Alptekin