Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 83,58 dolardan işlem görüyor. Cuma günü 84,39 dolara kadar yükselen Brent petrol, günü 82,96 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, kapanışa göre %0,75 artışla 83,58 dolar oldu. Aynı saatte Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 78,72 dolardan alıcı buldu.

Fiyatların Yükselme Sebepleri

Fiyatlardaki yükselişte, Suudi Arabistan'ın ham petrol satış fiyatlarını artırması ve Gazze'de ateşkes anlaşması ihtimalinin zayıflaması etkili oldu. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan, Asya, Kuzeybatı Avrupa ve Akdeniz bölgeleri için haziran ayı ham petrolün resmi satış fiyatını yükseltti. Bu adım, piyasalarda yaz aylarında güçlü talep beklentilerini artırdı.

Gazze ve Orta Doğu Gelişmeleri

Gazze'de ateşkes anlaşması ihtimalinin zayıflaması, çatışmanın kilit petrol üreticilerinin bulunduğu Orta Doğu'da daha da genişleyebileceği endişelerini yeniden gündeme getirdi. İsrail Devlet Televizyonu, Gazze'nin güneyinde 1 milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı Refah kentindeki bazı mahalleleri boşaltmaya başladığını duyurdu. Mısır ve Katar arabuluculuğunda hazırlanan yeni ateşkes ve karşılıklı esir takası mutabakatı, cumartesi günü Kahire'de görüşülmeye başlanmıştı.

Borsa İstanbul'da endeksi geride bırakan 10 hisse! Borsa İstanbul'da endeksi geride bırakan 10 hisse!

Brent Petrolün Teknik Analizi

Brent petrolde, 83,72 ile 84,02 dolar aralığının direnç, 82,64 ile 82,40 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Editör: Halit Alptekin