Borsacı Nihat Özçelik, birkaç emniyet görevlisine rüşvet vermek ve yargı görevini etkilemeye teşebbüs etmek suçlamalarıyla yargılanıyor. İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan duruşmada, Özçelik 38 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya.

İddialar ve Savunma

2023 yılında gerçekleşen olaylar çerçevesinde, Nihat Özçelik, emniyet görevlilerine rüşvet vererek yargı sürecine müdahale etmeye çalıştığı iddia ediliyor. Özçelik savunmasında, "Ben kanuna ve hukuka aykırı hiçbir faaliyetin içinde olmadım, bu yönde kimseyi azmettirmedim ve kimseye menfaat sağlamadım" ifadelerini kullandı.

Yargılama Süreci ve Ara Karar

Bir bardak su 1 TL, damacana su 100 TL Bir bardak su 1 TL, damacana su 100 TL

Duruşma sürecinde, sanıkların banka hesapları, taşınmaz ve araç bilgileri gibi detaylar Sayıştay üyeleri tarafından incelenecek. Mahkeme, suçlamaların araştırılması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Özçelik'in suçlandığı diğer başlıklar arasında 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek' ve 'birden fazla kişiyle birlikte kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' da bulunuyor.

Editör: Halit Alptekin