Savaş koşullarına rağmen Ukrayna, 2023/24 Temmuz-Haziran pazarlama sezonunda tahıl ihracatını neredeyse geçen yılki seviyesinde tutmayı başardı. Tarım Bakanlığı'nın verilerine göre, 10 Mayıs itibarıyla Ukrayna'nın buğday, mısır ve arpa dahil olmak üzere toplam tahıl ihracatı 42,91 milyon metrik tona ulaştı. Ülke, ihracatının yaklaşık %95'ini stratejik Karadeniz limanları üzerinden gerçekleştiriyor.

Elon Musk Endonezya'da! Starlink hizmeti Bali'de başlıyor Elon Musk Endonezya'da! Starlink hizmeti Bali'de başlıyor

Türkiye'nin Tahıl İthalatındaki Artış

 Bir zamanlar tarım ürünleri konusunda kendine yeterli olan Türkiye, son yıllarda artan tahıl ithalatıyla dikkat çekiyor. Ukrayna'nın devam eden ihracat kapasitesine karşın, Türkiye kendi tarım sektöründeki zorluklar nedeniyle dışa bağımlılığını artırmak zorunda kaldı. Bu durum, hem iç pazarın ihtiyaçlarını karşılamak hem de tarımsal üretimdeki mevcut eksiklikleri gidermek için önemli bir strateji haline geldi.

Ukrayna'nın Rekor Tahıl Üretimi ve İhracat Beklentisi

Ukrayna hükümeti, 2023 yılında 81,3 milyon ton tahıl ve yağlı tohum hasadı bekliyor ve 2023/24 dönemi için yaklaşık 50 milyon tonluk ihraç edilebilir fazlalık öngörüyor. Bu rakamlar, ülkenin savaş koşullarına rağmen tarım sektöründeki direncini ve kapasitesini gösteriyor.

Editör: Halit Alptekin